Czym jest KRD?

Czym zajmuje się KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów to bardzo często występujące pojęcie przy okazji brania pożyczek czy kredytów. Jest ono nieco owiane tajemnicą, choć zasady i funkcjonowanie tego rejestru są proste i transparentne. Wiele osób styka się z tą bazą danych, nie znając do końca zasad jej funkcjonowania. W dalszej części tekstu przedstawiamy odpowiedzi na pytania, czym jest KRD, czym się zajmuje oraz jak działa. Podajemy również przydatne porady i informacje, które sprawią, że pojęcie to będzie znajome i jasne, a branie przyszłych kredytów komfortowe.

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (popularnie skracane do KRD) to baza danych, w której zbierane są informacje na temat zadłużeń osób lub firm, które przekroczyły 60 dni i są wyższe niż 200 zł dla osób prywatnych i 500 zł dla firm. Jest to pierwsza polska baza danych przechowująca takie informacje. Rejestr powstał w sierpniu 2003 roku. Działa on na podstawie ust. z dn. 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu danych gospodarczych i ich wymianie. Rejestr jest polską firmą — Spółką Akcyjną z siedzibą we Wrocławiu. KRD prowadzi rejestr względem osób prywatnych — konsumentów, małych firm czy dużych przedsiębiorstw. Przechowuje on dane nie tylko o zadłużeniach i przeterminowanych zobowiązaniach, ale i o tych spłacanych terminowo. Do kompetencji firmy należy również wydawanie certyfikatów rzetelności, które poprawiają znacznie wizerunek firmy.

Jak działa KRD?

Działanie KRD, choć wydawać się może nieco skomplikowane jest proste a korzystać z niego może każda osoba — niezależnie czy jest prywatnym podmiotem fizycznym, firmą czy np. gminą. Do bazy danych można dodawać dłużników lub pobierać dane o konkretnych osobach. Jeśli dana osoba lub firma jest dłużna nam pewną sumę, możemy samodzielnie wpisać ją do KRD. Aby to uczynić, kwota długu musi zostać przekroczona (200 zł dla osób prywatnych lub 500 dla firm), wierzyciel musi wysłać do dłużnika list z informacją o planowanym wpisie, a dług musi zostać przekroczony o co najmniej 60 dni. Gdy dłużnik zostaje wpisane do bazy, a w ciągu 14 dni ureguluje płatność, wpis zostaje usunięty. KRD umożliwia również pobieranie danych i sprawdzenie, czy dany kontrahent lub osoba prywatna figuruje w takiej bazie. Jeśli chcemy to zrobić, musimy się zarejestrować i poprosić o raport. Dłużnik również może otrzymać informacje, kto pobierał dane na jego temat. Cały proces przebiega internetowo, co jest bardzo dużym plusem i ułatwieniem. Z takiego prawa korzysta wiele firm pożyczkowych czy banków podczas udzielania kredytu lub pożyczki. Jeśli osoba starająca się o kredyt nie figuruje w tej bazie, zazwyczaj otrzymuje wnioskowaną sumę.

Bardzo ciekawą opcją jest również fakt, że KRD współpracuje z firmą windykacyjną, która może próbować odzyskać nasze długi. Krajowy rejestr Długów w ten sposób pomógł odzyskać wiele miliardów złotych, dla swoich klientów co jest bardzo pozytywnym zjawiskiem. Takie działanie z pewnością wyróżnia KRD na tle innych baz danych, które zajmują się jedynie prowadzeniem rejestrów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *