Rozliczenie PIT

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Rozliczanie się z uzyskanych przychodów to najważniejsze zadanie podatnika. Składanie deklaracji podatkowych odbywa się jednak w wyznaczonych terminach, których nie powinno się nigdy przekraczać, ponieważ grożą za to surowe kary. Pracodawcy muszą dostarczyć PIT-11 swoim pracownikom do końca lutego, może to być wersja papierowa lub elektroniczna, nie ma to najmniejszego znaczenia. W związku z tym warto od czasu do czasu przejrzeć swoją skrzynkę mailową i zobaczyć, czy nie ma na niej PIT-u od pracodawcy. Dzięki temu będzie można szybciej rozliczyć się z fiskusem.

Najbardziej popularny PIT-37 należy złożyć w swoim Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia. Wykazuje się tam wszystkie swoje przychody, zgodnie z danymi otrzymanymi od pracodawcy, które znajdują się w PIT-11. Najlepiej deklarację złożyć jak najszybciej, chociaż nie każdy umie samemu się rozliczać. Czasami zachodzi konieczność wizyty u księgowej, która będzie w stanie rozliczyć zeznanie podatkowe swoich klientów.

Im szybciej rozliczy się PIT, tym szybciej otrzyma się zwrot podatku

Najważniejszą informacją dla podatników jest fakt, że im szybciej nastąpi rozliczenie deklaracji podatkowej, tym szybciej będzie można spodziewać się zwrotu podatku od państwa. Oczywiście nie każdemu taki zwrot będzie przysługiwał. Jeśli złoży się PIT jeszcze w lutym, np. 12 lutego, wtedy też Urząd Skarbowy ma 3 miesiące na wypłatę środków należnych podatnikowi, ostateczny termin w takim przypadku będzie mijał 12 maja. Zwlekanie ze złożeniem zeznania podatkowego nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ludzie narażają się wtedy na bardzo duże kolejki w urzędach. Poza tym jeśli PIT złoży się odpowiednio szybko, pieniądze otrzymać można już po kilku tygodniach, a gdy zrobi się to pod koniec wyznaczonego terminu będzie czekało się kilka miesięcy.

Podatnicy sami wybierają, czy chcą, aby przelano im pieniądze na konto. Można wybrać też inną formę ich dostarczenia, np. przy pomocy listonosza, do rąk własnych. Należy jednak dołożyć starań, aby nie przekroczyć terminu i do końca kwietnia rozliczyć się z fiskusem, wtedy też nikt nie narazi się na przykre konsekwencje swoich czynów, którymi mogą być:

  • grzywna (od 200 zł do 4 tysięcy zł),
  • pozbawienie przywilejów (np. preferencyjnych form opodatkowania).

Jak widać warto pilnować terminów i się nie spóźniać, wtedy nie będzie się miało żadnych kłopotów.

Programy do wypełniania PIT-ów

Dostępne są dla zainteresowanych specjalne programy do wypełniania PIT-ów, z których można skorzystać i samodzielnie wypełnić swoje zeznanie podatkowe. Ich obsługa nie jest trudna, ponadto też wyświetlają się podatnikom wszystkie dane, które należy uzupełnić w formularzu.

Podatnicy mogą wysłać PIT przy pomocy Internetu, nie trzeba się więc z nim udawać osobiście do siedziby Urzędu Skarbowego. Urzędnicy podkreślają, że rozliczanie się przez Internet jest korzystniejsze, ponieważ znacznie krócej czeka się wtedy na swój zwrot podatku. Starsze osoby często mają z tym jednak problemy i decydują się na ręczne wypełnienie deklaracji podatkowej i osobiste jej złożenie. Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoimi działaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *