sesje elixir

Irytujące godziny przelewów – dlaczego trzeba czekać na zaksięgowanie transakcji?

Niby XXI wiek, niby wszystko robione zdalnie i elektronicznie, niby pełna automatyka… a przelewy bankowe wciąż obsługiwane są z opóźnieniem. Przynajmniej te między różnymi bankami i międzynarodowe, nie mówiąc już o transakcjach na większe, milionowe kwoty, które podlegają dodatkowej kontroli. Irytujące i frustrujące oczekiwanie na zaksięgowanie przelewu to wciąż spora bolączka wśród klientów banków.

Wyznaczone godziny przelewów

Standardem w transakcjach bezgotówkowych jest ich realizowane w czasie rzeczywistym, o ile dokonywane są z rachunku i na rachunek w tym samym banku. Są to przelewy wewnętrzne, księgowane bezpośrednio przez system bankowy. Zupełnie inaczej wygląda to w sytuacji, gdy pieniądze wędrują z konta na konto w dwóch różnych bankach. O ile nie korzysta się wtedy z serwisu pośredniczącego w takich przelewach, które umożliwiają ich błyskawiczną realizację, na pieniądze trzeba czasem poczekać nawet do następnego dnia roboczego. Powód? Narzucone przez systemy pozabankowe i rozrachunkowe transze transakcyjne, czyli po prostu konkretne godziny przelewów, w których realizowane są zlecenia bezgotówkowe.

Trzy terminy

Każdy z banków działających w Polsce ma wyznaczone 3 terminy – godziny – w czasie których rozdysponowane zlecenia są przekazywane do rozliczenia. W praktyce oznacza to tyle, że jeśli tymi godzinami są 9, 15 i 18, to wszystkie transakcje między nimi realizowane są dopiero po kolejnym terminie. Przykładowo zlecając przelew o 6 rano można się spodziewać, że z banku “wyjdzie” on w transzy o 9. Z kolei przelewy zlecone po ostatnim terminie realizowane są dopiero następnego dnia, o ile to dzień roboczy dla banku.

Odebranie przelewu

To jednak dopiero połowa sukcesu, bowiem godziny przelewów dotyczą też banku odbiorcy. Jeśli ustalone są w nim na godzinę 9, 13 i 17, to oznacza, że w tych godzinach przelewu są wysyłane na zewnątrz, ale i “przyjmowane” czyli księgowane z zewnątrz. Dla przykładu przelew wychodzący z banku A o godzinie 12, zostanie w nim zaksięgowany (wysłany) w transzy o 15, ale do banku B dojdzie (zostanie rozliczony) dopiero w transzy o godzinie 17.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *