Zdolność kredytowa

Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu to bardzo ważny czynnik przy staraniach o wsparcie finansowe w bankach. Warto więc przed taką wizytą popracować nad swoją zdolnością kredytową, aby była ona jak najwyższa. Niestety w wielu przypadkach nie jest ona zbyt zadowalająca, przez co klienci mają potem problemy z uzyskaniem satysfakcjonującego kredytu, np. na zakup mieszkania. Istnieją jednak pewne sposoby, dzięki którym taką zdolność można poprawić. 

Przede wszystkim przed rozpoczęciem starań o kredyt warto postarać się o jak najkorzystniejszą formę zatrudnienia. Chodzi tutaj np. o posiadanie stałego etatu. Umowa o pracę jest najmilej widzianą formą umowy w bankach, chociaż jeśli zarabia się na umowie zlecenie również można starać się o uzyskanie kredytu. Klient musi mieć też na uwadze, że im wyższe dochody będzie osiągał, tym większy kredyt zostanie mu przyznany. Warto więc czasami pomyśleć o zmianie pracy na lepiej płatną, gdy tylko ma się taką możliwość.

Spłata wszystkich zobowiązań finansowych

Poprawić swoją zdolność kredytową można spłacając wszystkie dotychczasowe zobowiązania finansowe, takie jak:

  • karty kredytowe,
  • pożyczki,
  • kredyty.

Jeśli ktoś ma na swoim koncie wysoką ratę kredytu w innym banku, jego zdolność kredytowa nie będzie zbyt obiecująca, dlatego też najlepiej nie mieć na koncie żadnego zobowiązania. W pierwszej kolejności powinno się jednak pilnować terminów związanych ze spłatami wszelkich rat. Jeśli klient będzie spóźniał się z płatnościami, wtedy będzie miał niekorzystną historię kredytową i szanse na uzyskanie kolejnego kredytu zmaleją praktycznie do zera. O historię kredytową trzeba dbać zawsze, ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie trudniejszy moment finansowy w życiu człowieka. Niekiedy będzie trzeba pożyczyć jakieś pieniądze z banku, a im gorsza historia, tym mniejsze szanse na pozytywną decyzję przy rozpatrywaniu wniosku przez analityka finansowego.

Dłuższy okres kredytowania i wspólne kredyty

Ciekawą opcją może być też dłuższy okres kredytowania. Oczywiście wiąże się to z tym, że będzie miało się na swoim koncie wieloletnie zobowiązanie finansowe, jednak dzięki temu rata zaciągniętego kredytu nie będzie zbyt wysoka. Nie obniży to więc znacznie zdolności kredytowej klienta, więc jeśli ma się taką możliwość warto starać się o długi okres kredytowania. Wielu osobom się to opłaci.

Rozwiązaniem na poprawę zdolności kredytowej może być też wspólny kredyt. W sytuacji, gdy zaciąga się go samodzielnie wtedy trzeba płacić całość raty i obciążenie znajduje się na koncie jednej osoby. Jeśli jednak klient zdecyduje się na kredyt wraz z partnerką lub rodzicami, zdolność kredytowa pozostanie na zadowalającym poziomie. Warto więc dokładnie sobie to wszystko przemyśleć i podjąć odpowiednie kroki, dzięki którym można zwiększyć swoją zdolność kredytową. Postarać można się też o uzyskanie równych rat w swoich zobowiązaniach finansowych, aby w pierwszym okresie spłaty nie były one zbyt wysokie, co na pewno niekorzystnie wpłynie na zdolność klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *