Kiedy zacząć oszczędzać na emeryturę?

Wiele osób zastanawia się nad tym, kiedy jest warto zacząć oszczędzać na emeryturę. Są jednak i osoby, które bagatelizują to zagadnienie i uważają, że oszczędzanie nie ma sensu bądź jest bardzo trudne. Emerytura wydaje się bowiem czymś bardzo odległym, zwłaszcza młodym osobom. Jednak już teraz wiadomo, że odprowadzane obowiązkowo do ZUS-u składki nie będą w stanie zapewnić życia na odpowiednim poziomie po przejściu na emeryturę. Pojawiają się również głosy, że obecny system emerytalny prędzej czy później upadnie. Nie wiadomo czy tak się stanie, ale i tak trzeba przygotować się na redukcję wypłat świadczenia emerytalnego do około 30% od ostatniego wynagrodzenia.

Oszczędzanie sposobem na niską emeryturę

Im wcześniej zaczyna się oszczędzać na emeryturę, tym jest to łatwiejsze i przynosi lepsze rezultaty. Na przestrzeni wielu lat można np. czerpać korzyści z dodatkowego zysku, jakie daje procent składany. Dobrym rozwiązaniem jest oszczędzanie długoterminowe i odkładanie zysków na okres emerytury. Wypracowane w ten sposób pieniądze, nawet niewielkie, znacznie podnoszą kapitał, który cały czas pracuje. Dlatego, jeśli zaczyna oszczędzać się wcześnie, można to robić długo i uzyskać zamierzony efekt przy pomocy stosunkowo niskich kwot.

Eksperci są zdania, że średnia długość życia na emeryturze to obecnie około 220 miesięcy. Każdy Polak żyje więc średnio jako emeryt 19 lat. Osoba, która przejdzie na emeryturę w wieku 65 lat może więc liczyć na to, że dożyje 84 lat.

Ile trzeba zaoszczędzić, aby godnie żyć na emeryturze?

Dla uproszczenia obliczeń warto podać przykład osoby, która pracuje aż do emerytury. Wówczas może ona liczyć na emeryturę państwową w wysokości około 30% przychodów. W teorii trzeba więc uzbierać 70% brakującej wysokości zarobków. Aby uzbierać taką kwotę, zakładając 20 lat życia na emeryturze, trzeba oszczędzać 168 miesięcy,  a więc 14 lat. To dość dużo, ale wynik ten nie przewiduje tzw. efektywnego oszczędzania.

Obecnie coraz więcej emerytów korzysta z programów IKE i IKZE, które pozwalają na efektywne oszczędzania. Osoba, która je posiada nie tylko odkłada pieniądze, ale i zyskuje na stopach zwrotu, jakie wypracowuje kapitał. Dzięki temu w większości przypadków można przejść na emeryturę po około 25 latach oszczędzania. Zakładając, że oprocentowanie kapitału wynosi średnio 5%. Wówczas emerytura osiągnie poziom obecnych kosztów życia i to nie wliczając do tego emerytury państwowej z ZUS-u.

W tym przypadku kluczowe znaczenie ma to, jak duży procent swoich dochodów przeznacza się na oszczędzanie każdego miesiąca. W tej sytuacji znaczenie ma nie tyle sama wysokość kwoty, ale współczynnik oszczędności. Osoba, która bez względu na osiągane dochody, potrafi przeżyć miesiąc bez problemu za 70% swojego wynagrodzenia, przeżyje za tyle również w okresie emerytalnym. Dlatego też każdy przypadek jest inny i należy rozpatrywać go w sposób indywidualny. Generalnie przyjmuje się jednak, że im dłużej oszczędza się na emeryturę, tym lepiej. Warto więc o tym pomyśleć odpowiednio wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *