pozyczki spoleczne

Pożyczki społecznościowe

Pożyczki społecznościowe to ostatnimi czasy bardzo popularny sposób zawierania tego typu transakcji między innymi w Stanach Zjednoczonych, czy też w Wielkiej Brytanii. W Polsce pożyczki społecznościowe stały się przebojem już w 2008 roku i od tego czasu zdołały zaskarbić sobie zaufanie wielu użytkowników. Eksperci twierdzą zgodnie, że pożyczki społecznościowe są najszybciej i najpłynniej rozwijającym się produktem finansowym w naszym kraju. Czym one są i na czym właściwe polegają ?

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe, nazywane innaczej społecznymi to specjalne transakcje takiego typu, które zawierane są w sposób bezpośredni pomiędzy osobami fizycznymi przy pomocy dedykowanych serwisów internetowych. Pomiędzy pożyczkodawcą, a pożyczkobiorcą nie występuje w tym wypadku żadne pośrednictwo jakiejkolwiek instytucji finansowej. Każdy z pośród użytkowników takiego właśnie portalu może wcielić się nie tylko w rolę pożyczkobiorcy, ale i również osoby, która chce udostępnić swoją gotówkę, czyli pożyczkodawcy (pożyczka udzielana jest oczywiście na pewien procent). Sam portal nie bierze także udziału w procedurze udzielania pożyczek. Jego rola ogranicza się wyłącznie do umożliwienia wykonania takiej transakcji, jak i do wstępnej weryfikacji wszystkich użytkowników.

Jak pożyczka społecznościowa wygląda w praktyce?

Osoby, które chcą pożyczyć trochę gotówki przy pomocy serwisu dedykowanego w internecie, muszą w pierwszej kolejności założyć na nim konto. Właściciel serwisu (administracja) dokona wstępnej analizy przeszłości kredytowej osoby zarejestrowanej, jak i jej weryfikacji. Następnie podmiot, który poszukuje wsparcia finansowego wystawia coś na wzór ogłoszenia, w którym to musi zawrzeć informacje o potrzebnej kwocie, a także celu na jaki będzie przeznaczona pożyczona przez niego gotówka. Wówczas osoby, które zarejestrowały się na portalu jako użytkownicy zdolni do udzielania finansowego wsparcia, mogą podjąć decyzję o udzieleniu pomocy właśnie nam, jeżeli tylko uznają, że na takową zasługujemy, jak i oczywiście jesteśmy całkowicie wiarygodni (po pożyczeniu każdej kwoty pożyczkodawca może wystawić nam pozytywny, albo też negatywny komentarz, co przekłada się właśnie na naszą wiarygodność).

Pożyczki społecznościowe a tradycyjny kredyt

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku tradycyjnego kredytu, którego udzielają nam w banku, pożyczki społecznościowe udzielane są na konkretny procent, jak i wybrany okres czasu. Na procencie zarabia oczywiście inwestor, który zdecydował się na pożyczenie osobie potrzebującej swoich prywatnych pieniędzy. W odróżnieniu od kredytów bankowych, pożyczki społecznościowe nie wymagają aż tak wielu formalności, a poza tym dostępne są dla znacznie szerszego grona klientów, co zwiększa ich popularność. Samo oprocentowanie w przypadku pożyczek społecznościowych jest także dużo bardziej elastyczne, aniżeli ma to miejsce przy pożyczaniu pieniędzy z banku, albo też instytucji pozabankowych, czy parabanków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *