pożyczki z olx

Pożyczki z tablicy ogłoszeń i OLX – czy można im ufać?

Pożyczki prywatne to bardzo szeroki rynek, na którym pożyczamy pieniądze od prywatnych firm czy osób. Bardzo popularne ostatnimi czasy stały się pożyczki udzielane przez prywatne osoby, które oglądają się na portalach ogłoszeniowych czy na OLX. Wiele osób czytając atrakcyjne z pozoru ogłoszenia, zastanawia się, czy są one bezpieczne i czy można z nich skorzystać. Sytuacja taka jest bardziej złożona i wymaga przeanalizowania wszystkich “za” i “przeciw”. Czym zatem są prywatne pożyczki oferowane na portalach ogłoszeniowych? Czy są bezpieczne i można im zaufać? Na co uważać decydując się na ich wybór. Wszystkie wątpliwości rozwiewamy poniżej.

Czym są pożyczki z portali ogłoszeniowych?

Pożyczki na portalach ogłoszeniowych takich jak np. OLX są pożyczkami oferowanymi przez prywatne osoby czy firmy pożyczkowe. Udzielane są one na podstawie umowy cywilnoprawnej, a nie bankowej jak ma to miejsce w przypadkach banków. W takich miejscach ogłasza się wiele różnego rodzaju osób. Są to ludzie, którzy posiadają pewną sumę pieniędzy i chcą ją zainwestować, ludzie prywatni zajmujący się tego typu działalnością oraz firmy pożyczkowe. Wśród nich można również spotkać osoby czy marki, które nie mają czystych intencji. Po przeczytaniu ogłoszenia oraz kontakcie z osobą lub firmą podpisujemy umowę i otrzymujemy pieniądze. W dokumencie określamy wysokość pożyczki, oprocentowanie czy kary umowne za opóźnienia w spłacie. Proces spłaty pożyczki przebiega wedle ustaleń z umowy — najczęściej poprzez spłatę rat na konto bankowe. Miejsca, gdzie możemy spotkać ogłoszenia z ofertami pożyczkę to

  • OLX
  • portale ogłoszeniowe
  • portale społecznościowe
  • sekcje ogłoszeniowe w serwisach internetowych

Czy można ufać pożyczkom z portali ogłoszeniowych?

Z zasady nie można ufać w sprawach finansowych żadnej firmie prywatnej, bankowi czy osobie prywatnej. O ile banki posiadają pewną renomę i są dużo bezpieczniejsze, o tyle osób prywatnych czy małych firm pożyczkowych, ogłaszających się na portalach typu OLX nie znamy. Jeśli chcemy skorzystać z ich usług, powinniśmy sprawdzić, czy firmy działają legalnie, czy umowa proponowana przez osobę prywatną jest dla nas bezpieczna oraz, czy wszystko odbywa się legalnie. Portale ogłoszeniowe nie są nadzorowane czy weryfikowane pod tym kątem, dlatego mogą pojawić się tam niebezpieczne oferty pożyczek, przez które stracić możemy pieniądze lub nawet domy czy samochody, jeśli pożyczki to pożyczki pod zastaw. Przed podpisaniem takie umowy bezwzględnie należy skonsultować się z prawnikiem, gdyż może być ona dla nas niekorzystna. Mogą znaleźć się w niej zapisy, które spowodują naliczenie dużych kar nawet za jednodniowe opóźnienie w spłacie czy przepiszą majątek na pożyczkodawcę w zamian za udzielenie pożyczki.

Branie pożyczek przez ogłoszenia na portalach nie jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem, ale jeśli wybierzemy taką opcję, powinniśmy sprawdzić pożyczkodawcę, umowę oraz nie ufać i wszystkie ustalenia potwierdzać na piśmie. Miejsca takie jak portale ogłoszeniowe nie są najlepsze pod względem zaufania. Każda zatem nasza aktywność nie powinna wykazywać się zaufaniem a sprawdzaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *